top of page

רבי רחמים חי חויתא הכהן זצ"ל

מרן רבנו עובדיה יוסף זצק"ל מזכירו בתואר הנדיר "מרן מופת הדור"! וכן ביקש לשים את תמונתו בחדרו תלמידו המובהק הגאון רבי מצליח מאזוז זצ"ל, מתארו "יחיד בדורו" * האשכנזים הכירוהו כ-'האדמו"ר מג'רבא' ואילו הוא, איוה למושב לו בפינה שקטה וצנועה במושב 'ברכיה' בנגב, ואף כאשר התבקש לכהן כראשון לציון, סירב עובדות מפתיעות על הגאון הגדול רבי רחמים חי חויתה הכהן זצ"ל ראב"ד ג'רבא.

רבי רחמים נולד בג'רבא ביום שבת כ"ב סיון תרס"א, לאביו רבי חנינאמצאצאי הגאון הגדול רבי שאול הכהן זצ"ל הרב הראשי לג'רבא, ויחוסו מגיע עד לעזרא הסופר.

לחץ כאן כדי לקרוא עוד....

רבי כלפון משה הכהן זצ"ל

יום ז' בחשוון, שנת תשס"ו (2005), כ- 55 שנים לאחר פטירתו, נחת בנמל התעופה בן-גוריון ארונו של הרב משה כלפון הכהן, רבה הדגול של קהילת גֶ'רְבָּה אשר בתוניסיה.
בשנת 1950 היה רבי כלפון על סף עלייתו ארצה, אך מחלה הכריעה אותו, והוא מת ונקבר באי ג'רבה. 55 שנים לאחר מכן הוצאו עצמותיו מקברו והועלו ארצה להיטמן בהר המנוחות בירושלים. עם גופתו הובאו גם ספרי תורה שנגנזו איתו. אלפים השתתפו בטקס הקבורה בהר המנוחות בירושלים. כך נסתיים סיפורו של מנהיג דתי ותומך נלהב של הציונות, אשר פעל כל חייו למען שיבה אל ארץ האבות.

הרב משה כ'לפון הכהן ( 1871 – 1950 ).

לחץ כאן כדי לקרוא עוד....

רבי כמייס חלפון זצ"ל

תוכן

לחץ כאן כדי לקרוא עוד....

הרב חיים כהן זצ"ל

הרב זצ"ל נולד בחודש אלול תשי"ח בארץ הקודש להוריו הרה"ג רבי בנימין הכהן ורעיתו שליט"א מוותיקי המושב ברכיה. זכה שסבו הגדול, הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצוק"ל ראב"ד ג'רבה ואגפיה ורב מושב 'ברכיה' ישב אצלו סנדק ביום ברית המילה ובירכו חביבות מיוחדת מיד לאחר הברית, כשנה אח"כ נפטר סבו הרב זצוק"ל. בקטנותו התחנך בתלמוד תורה בבני ברק בתי אבות פונוביז' משם המשיך בישיבה לצעירים תפארת ציון ובישיבה גדולה המשיך להתעלות בתורה בישיבת תפרח בראשותם של הגאון רבי אביעזר פילץ ורבי יעקב פרידמן שאיתם שמר על קשר מתמיד עד יומו האחרון.

מזה מספר שנים, שמושב ברכיה הפך למרכז גדול של תורה בישובי חבל לכיש, בזה אחר זה נפתחו במקום ישיבות ומרכזי תורה...

לחץ כאן כדי לקרוא עוד....

ברוכים הבאים לחכמת רחמים - מרכז תורני ברכיה

המרכז התורני "חכמת רחמים" בברכיה, נוסד בשנת תשמ"ח על ידי הגה"צ רבי חיים הכהן זצ"ל נכדו של מרן הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצ"ל ראב"ד ג'רבא.

הגאון רבי חויתה שימש אחרי עלותו ארצה כרב הישוב ברכיה, ופעל להקים ישיבה בישוב, אולם נטרפה השעה, והוא נפטר בטרם הגשים את שאיפתו.
שלושים שנה אחרי פטירתו, העיר ה' את רוח נכדו רבי חיים זצ"ל שהיה יליד המושב, להפוך את הבית בו התגורר סבו הגדול למקום של תורה. רבי חויתה התגורר בבית פשוט במושב, ועד אז, הבית היה עזוב מלבד בודדים שביקרו בו מידי פעם.

ואכן, בשנת תשמ"ח פתח כולל אברכים בבית סבו הספוג בתורה וקדושה. ובכך הושיב ישיבה על קברו של סבו, והפך את המושב – שהיה ככל יתר מושבי הסביבה – למושב של תורה. בחלומו ראה כל השנים, כיצד מחזירה "ברכיה" עטרה ליושנה, והופכת להיות "ג'רבא" דארץ ישראל.

הכולל נקרא בשם "חכמת רחמים" על שם סבו זצ"ל ועל שם רבי כמייס חכמון זצ"ל שהיה שוחט ובודק ומרביץ תורה במושב ברכיה שנפטר כשנה לפני כן. בהמשך, פתח הרב במקום ישיבה לצעירים שהחלה עם שלושים בחורים מצוינים.

עם השנים, ביסס והרחיב את המרכז התורני במוסדות תורה לכל גיל: מגיל יונק ועד ושיבה. לא קלה היתה המשימה להקים ישיבה ומוסדות תורה, הרחק מהמיית התורה שבמרכז הארץ ומירושלים עיר הקודש, אך זכות אבותיו סייעתו, והמקום הפך למגדלור למגדלור רוחני לאזור כולו.

הגאון רבי חיים כהן מייסד המוסדות, נפטר בדמי ימיו בה' במרחשון התשס"ט, בעת שהותו בצרפת לצורך גיוס כספים לישיבה.

הכירו את העוצמה שבדרום

bottom of page